Szintetikus ránctalanítók műkdödése

« Vissza

Egy csupa mesterséges anyagot tartalmazó ránctalanítókrém sokszor úgy működik, hogy olyan apró részecskéket tartalmaz, melyek mélyen beszívódnak a bőrbe, és rövid idő alatt sok vizet szívnak magukhoz, így a víztől duzzadó részecskék akár órákon belül kisimítják a ráncokat. Hosszú távon azonban ezeknek vízelvonó hatásuk van, azaz ráncossá teszik a bőrt. 

Vagy a másik gyakran előforduló mechanizmus a szintetikus ránctalanítók esetében, amikor egyes anyagok (pl. a propilénglükol) úgy próbálják a bőr nedvességtartalmát megőrizni, hogy megakadályozzák a víz eltávozását azzal, hogy nem szívódnak fel, eltömítik a bőrt. Így megakadályozzák a bőr természetes párolgását, a TEWL-t (Transepidermal Water Loss), és tulajdonképpen egy ödéma keletkezik, amitől átmenetileg kifeszülnek a ráncok. Azonban hosszútávon a bőr funkcióinak, természetes tápanyag felvételének (pl. oxigén) és leadásának gátlása súlyos problémákat okoz. Kialakulhat a spádt, fakó, pattanásos ám mégis vízhiányos bőrállapot.

Ezért különösen fontos, hogy paraffin és szilikonszármazékokat tartalmazó rántalanító krémeket ne használjuk! Ezekről bővebben a Melyek a bőrre legkárosabb kozmetikai alapanyagok? című bejegyzésemben olvashatsz.

Valójában ránctalanítani azok az összetevők képesek, amelyek serkentik a szervezet saját kollagén és elasztin termelését. Ezek a rostok ugyanis folyamatosan lebomlanak, majd újrakeletkeznek, viszont az idő előrehaladtával egyre gyorsabb lesz a bomlás és lassabb az újratermelődés.

A bio és natúrtermékben lévő hatóanyagok hosszú távon fogják támogatni a bőr hasznos működési mechanizmusát, és újrastruktúrálódását, nem azonnali hatást eredményeznek.
Ezért fontos, hogy ne legyünk türelmetlenek bio- és natúrtermékek használata során, hiszen ezek hatása hosszú távon érvényesül!